La Teatrul „Regina Maria” din Oradea s‑a desfășurat marți, 9 iunie, evenimentul de conștientizare și prevenire a traficului de persoane organizat de elevii claselor a X‑a și de Consiliul Școlar al
La Teatrul „Regina Maria” din Oradea s‑a desfășurat marți, 9 iunie, evenimentul de conștientizare și prevenire a traficului de persoane organizat de elevii claselor a X‑a și de Consiliul Școlar al
La Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea a avut loc sâmbătă, 6 iunie, ședința de constituire a noii Adunări eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Oradiei, pentru legislatura
În Duminica Tuturor Sfinților, 7 iunie, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” a Parohiei Ciuhoi, Protopopiatul Marghita. Ierarhul i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți.
Episcopia Oradiei a organizat conferința preoțească de primăvară, care a reunit, în Catedrala Episcopală „Învierea Domnului” din Oradea, clerul celor patru protopopiate ale eparhiei, stareții așezămintelor monahale, cadrele didactice ale Facultății de Teologie Ortodoxă „Episcop Dr. Vasile Coman” şi ai Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu”, precum și profesorii care predau disciplina Religie în școlile bihorene.
La Pogorârea Sfântului Duh, sărbătoare cunoscută și sub numele de Rusalii sau Cincizecime, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie pe Altarul închinat Învierii Domnului al Catedralei Episcopale din Oradea şi a vorbit celor prezenţi despre Lucrarea mântuitoare a Preasfintei Treimi în istoria lumii și puterea Duhului Sfânt de a înnoi omul, de a susține mărturia Bisericii și de a descoperi în fiecare persoană frumusețea Chipului lui Dumnezeu.
La Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” din Oradea s-a desfășurat vineri, 29 mai, Simpozionul național „Roman Ciorogariu - spirit european”, ediție aniversară, organizat de Inspectoratul Școlar Județean Bihor, în colaborare cu Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu”, Casa Corpului Didactic a Județului Bihor și alte instituții educaționale, culturale și academice din județ, în contextul împlinirii a 90 de ani de la trecerea la cele veșnice a Episcopului-ctitor al Eparhiei Oradiei.
Catedrala Arhiepiscopală din Arad, cu hramurile „Sfânta Treime” și „Sfântul Ierarh Nicolae”, a îmbrăcat haine de sărbătoare luni, 1 iunie 2026. Praznicul Sfintei Treimi a fost cinstit prin Sfânta
Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a efectuat o vizită pastorală în Parohia Șerghiș, Protopopiatul Oradea, unde a sfințit noua pictură murală a lăcașului de cult și noul iconostas, după care a săvârşit Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în Duminica Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic, 24 mai.
La Înălțarea Domnului, când are loc și cinstirea solemnă a eroilor neamului, joi, 21 mai, au fost pomeniţi şi Sfinţii Constantin și Elena. În cadrul Dumnezeieștii Liturghii săvârșite cu prilejul acestei alese prăznuiri la Catedrala Episcopală „Învierea Domnului”, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a rostit un cuvânt de folos duhovnicesc, în centrul căruia s-a aflat taina Înălțării Domnului la cer, înțeleasă ca întoarcere a Fiului lui Dumnezeu în slava Tatălui - de unde, ca Dumnezeu, n-a lipsit nicicând -, împreună cu firea omenească asumată pe deplin, răscumpărată și îndumnezeită.
În Duminica a 6-a după Sfintele Paști, 17 mai, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie în Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei” și „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință”, a Parohiei Oradea-Vii.
În Duminica Samarinencei, 10 mai, când Biserica lui Hristos îi pomenește pe Sfântul Apostol Simon Zilotul și pe Sfântul Cuvios Calistrat de la Timișeni și Vasiova, din rândul sfinților recent canonizați de Biserica Ortodoxă Română, într-o zi aflată totodată sub semnul comemorării Zilei Independenței Naționale și a Regalității, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica Parohiei Ștei, Protopopiatul Beiuș.
În Duminica Vindecării slăbănogului de la Vitezda, 3 mai, la pomenirea Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie în biserica Parohiei Drăgești, Protopopiatul Beiuș.
În ajunul prăznuirii Duminicii Sfintelor Femei Mironosițe, filia Telechiu a Parohiei Țețchea din Protopopiatul Oradea s-a bucurat de prezența Preasfințitului Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, care a săvârşit slujba de târnosire a mesei Sfântului Altar din biserica ortodoxă centenară din Telechiu, cu hramul „Sfinții Împărați și întocmai cu Apostolii Constantin și Elena”.
Cu ocazia prăznuirii hramului istoric al Mănăstirii Izbuc, închinat Izvorului Tămăduirii, din Munții Bihorului, Sfânta Liturghie a fost săvârșită vineri, 17 aprilie, de Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei.
Credincioșii orădeni s-au adunat, ca în fiecare an, în jurul Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” pentru a primi bucuria praznicului Învierii, zi în care a fost sărbătorit hramul sfântului lăcaș.
În Duminica Floriilor, 5 aprilie, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârșit Sfânta Liturghie în Biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir”, paraclis episcopal, din municipiul Beiuș, județul Bihor, reunind în rugăciune numeroși credincioși din Țara Beiușului.
În municipiul Oradea, sute de persoane s‑au adunat în Piața Unirii, în apropierea istoricei Biserici cu Lună, pentru a participa la cea de‑a XVI‑a ediție a „Marșului pentru viață”. Evenimentul s‑a
Pentru a consemna și sărbători împlinirea a 8 decenii de la decizia înființării, Episcopia Ortodoxă Română din Ungaria a organizat mai multe evenimente liturgice și culturale aniversare în orașul ei de reședință, la Giula, ne-a transmis Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria.
La serbarea Bunei Vestiri, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârşit rânduiala specială a Vecerniei unite cu Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur la Altarul de vară al Mănăstirii „Buna Vestire” din cartierul orădean Episcopia Bihor.
În Duminica Sfântului Ioan Scărarul, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a vizitat Parohia Groși, Protopopiatul Oradea, unde, în sobor de preoți și diaconi, a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie.
În cea de-a treia duminică a Sfântului Post al Paștilor, 15 martie, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sfintei Cruci din Oradea, care, odată cu serbarea hramului, a sărbătorit al 34-lea an de la sfințirea și așezarea pietrei de temelie a bisericii principale a mănăstirii, închinate Adormirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.


