Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, sâmbătă, 6 iunie 2026, la biserica Parohiei Timișoara Zona Dacia, a avut loc festivitatea de premiere a
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, sâmbătă, 6 iunie 2026, la biserica Parohiei Timișoara Zona Dacia, a avut loc festivitatea de premiere a
La Muzeul Bisericesc Eparhial din municipiul Buzău a avut loc, în Duminica Cincizecimii, 31 mai, festivitatea de premiere a grupurilor catehetice câștigătoare ale etapei eparhiale a Concursului Național Catehetic „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”, organizat de Patriarhia Română în cadrul Programului Național Catehetic „Hristos împărtășit copiilor”.
La Palatul Patriarhiei din București a avut loc în această seară, 20 mai, festivitatea de premiere a câștigătorilor Concursului național catehetic „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu şi şcoală a iubirii smerite şi darnice”, ediția a XVIII-a, și ai Concursului național „Icoana ortodoxă - lumina credinței”, ediția a XV-a. La momentul festiv a fost prezent Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, delegatul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, care le-a oferit câștigătorilor, din partea Întâistătătorului Bisericii noastre, Diploma omagială 2026 - „Anul omagial al pastorației familiei creștine în Patriarhia Română”.
Credincioșii bucureșteni adunați în rugăciune la Catedrala Patriarhală în Duminica a 6-a după Paști, 17 mai 2026, l-au avut în mijlocul lor pe Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. În cadrul slujbei, ierarhul l-a hirotonit întru preot pe diaconul Vasile-Robert Nechifor, secretar al Editurilor Patriarhiei Române. La final, a avut loc festivitatea de premiere a portofoliilor câștigătoare în acest an ale etapei eparhiale a Concursului național catehetic din Arhiepiscopia Bucureștilor.
Sala de festivități „Mitropolit Nicolae Corneanu” a Centrului eparhial din Caransebeș a găzduit joi, 7 mai 2026, festivitatea de premiere a câștigătorilor Concursului Național Catehetic „Familia -
În cadrul Anului omagial al pastorației familiei creștine și Anului comemorativ al sfintelor femei din calendar (mironosițe, mucenițe, monahii, soții și mame), Episcopia Covasnei și Harghitei, prin Sectorul catehetic și pentru activități cu tineretul, a desfășurat, la nivel eparhial, activitățile specifice Concursului național catehetic, ediția a XVIII-a, intitulat „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”.
La Catedrala Mitropolitană din Nürnberg s-au desfășurat, în perioada 30 aprilie - 2 mai, lucrările celei de a 30-a Adunări eparhiale a Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, precum și lucrările Conferinței preoțești anuale, prezidate de Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord.
La Muzeul bisericesc eparhial din municipiul Buzău s-a desfășurat miercuri, 29 aprilie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, etapa eparhială de evaluare a proiectelor înscrise la cea de-a XVIII-a ediție a Concursului național catehetic, intitulat „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”.
În Sala „Centenar” a sediului Arhiepiscopiei Bucureștilor s-a desfășurat joi, 30 aprilie, jurizarea proiectelor înscrise la etapa eparhială a celei de-a 18-a ediții a Concursului național catehetic, aflată în acest an sub genericul „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”. În etapa eparhială au fost jurizate proiectele a 22 de parohii din cadrul a 11 protoierii din Arhiepiscopia Bucureștilor.
Etapa eparhială a Concursului național catehetic „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice” în Arhiepiscopia Sibiului a avut loc joi, 30 aprilie. Evaluarea celor nouă portofolii înscrise în cadrul concursului a fost făcută de o comisie eparhială de specialitate. La etapa eparhială din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului s-au înscris Parohia Boholț, Parohia Bran-Predeluț, Parohia Codlea I, Parohia Moeciu de Jos, Parohia Râșnov III, Parohia Vlădeni, Parohia Vulcan II, Parohia Jibert şi Parohia Ighișu Vechi, informează Mitropolia Ardealului.
La Galaţi a avut loc miercuri, 29 aprilie, etapa eparhială a Concursului naţional catehetic „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu şi şcoală a iubirii smerite şi darnice”. Ajuns la cea de-a 18-a ediţie, concursul s-a adresat elevilor participanţi la proiectul catehetic naţional „Hristos împărtăşit copiilor” şi s-a desfăşurat în contextul Anului omagial şi comemorativ 2026 în Patriarhia Română, fiind implementat local în cele opt protopopiate ale Arhiepiscopiei Dunării de Jos prin Sectorul învăţământ şi activităţi cu tineretul al eparhiei.
Parohia Rucărul de Jos, din Protopopiatul Câmpulung Muscel, județul Argeș, va reprezenta Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului la București, în data de 21 mai, la etapa finală a Concursului național catehetic „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”, ediția a XVIII-a. Etapa pe eparhie s-a desfășurat marți, 28 aprilie, în Paraclisul „Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica” din Curtea de Argeș.
Marți, 28 aprilie, la Centrul eparhial Iași, a avut loc evaluarea și premierea celor mai bune proiecte catehetice din Arhiepiscopia Iașilor, înscrise în cadrul Concursului național catehetic „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”.
Cele 5 protoierii din Arhiepiscopia Târgoviștei au organizat miercuri, 22 aprilie, festivitatea de premiere a echipelor catehetice de tineret din cele 55 de parohii ale eparhiei, care au participat la Concursul Național Catehetic „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”, integrat în Programul Național Catehetic „Hristos împărtășit copiilor” și dedicat de Patriarhia Română anului 2026, declarat: „Anul omagial al pastoraţiei familiei creştine” şi „Anul comemorativ al sfintelor femei din calendar (mironosiţe, muceniţe, monahii, soţii şi mame)”.
În contextul participării la Concursul Național Catehetic, Parohia „Adormirea Maicii Domnului”‑Giulești din București a organizat o serie de activități educativ‑religioase dedicate elevilor de gimnaziu, av
Parohia Adâncata, din cadrul Protopopiatului Urziceni, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, județul Ialomița, participă în acest an, pentru prima dată, la Concursul Național Catehetic, cu proiectul intitulat
Parohia „Sfântul Nectarie” din Iași, păstorită de părintele Petrică Lehaci a organizat luni, 16 martie în Sala Sinaxar a Muzeului Mitropolitan din Iași conferința „Maica Domnului, modelul mamei
Parohia Grădiștea din Protoieria Ilfov Nord participă cu proiectul catehetic „Familia creștină - grădina unde înflorește iubirea lui Dumnezeu” la Concursul Național Catehetic „Familia - binecuvântare a lu
În prima duminică din postul mare, Duminica Ortodoxiei, la biserica din Lunca Rateș, comuna Scânteia, județul Iași, sa avut loc o primă cateheză cu tema „Familia - Icoană a Sfintei Treimi”, din cadrul
În cadrul activităților catehetice desfășurate de Sectorul de învățământ și activități cu tineretul al Arhiepiscopiei Timișoarei, marți, 17 februarie, în paraclisul de la demisolul bisericii Parohiei Dacia din Timișoara, a avut loc o cateheză demonstrativă susținută în cadrul Concursului Național Catehetic. Întâlnirea a fost organizată în colaborare cu Școala Gimnazială Nr. 19 „Avram Iancu” din Timișoara și face parte din activitățile pastoral-educative desfășurate constant sub coordonarea părintelui protopop Zaharia Pereș și a conducerii unității de învățământ. Cateheza cu tema „Familia Sfântului Ioan Botezătorul - model pentru familia creștină de astăzi” a fost susținută de profesorul de religie George-Antoniu Nicoară și s-a adresat elevilor din clasele a V-a și a VI-a ai unității de învățământ amintite, care au participat cu interes și implicare la această activitate educativ-religioasă.
Grupul de cateheză al Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din Onești s-a întâlnit vineri, 6 februarie, la Școala Gimnazială „Emil Racoviță”, la prima activitate din cadrul Concursului Național Catehetic „Familia - binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”, ediția a XVIII-a, organizat la nivelul Patriarhiei Române.


