De 7 decenii la racla Sfintei Filofteia de la Curtea de Argeş slujeşte arhimandritul Climent Haralamb, care astăzi împlineşte venerabila vârstă de 101 ani. Cu câteva zile înainte de această aniversare am purtat un dialog cu părintele Climent, din care am scos câteva gânduri ale unui om care de 8 decenii şi-a închinat viaţa urmării şi slujirii lui Hristos. Monah de la sfârşitul anilor 40 ai secolului 20, părintele Climent spune că viaţa pe care a dus-o în mănăstire „a fost bună, pentru că a făcut ascultare”. Alegerea de a urma viaţa monahală a fost un gând din copilărie. Cea mai mare parte din viaţă a fost monah la Mănăstirea Curtea de Argeş. În monahism a intrat la Mănăstirea Cozancea din binecuvântatul ţinut al Botoşanilor, unde a stat timp de 6 ani. Aici a devenit fiul duhovnicesc al avvei cu chip şi viaţă de Pateric, cuviosul părinte Paisie Olaru. Prin intermediul lui l-a cunoscut şi pe părintele Cleopa Ilie, care venea la Mănăstirea Cozancea pentru a primi sfat duhovnicesc de la părintele Paisie.


